Catering Firması Nasıl Seçilmelidir?

Catering hizmeti, günümüzde büyük çapta ki işyerleri başta olmak üzere çeşitli organizasyonlarında ikram ihtiyacını karşılamaktadır. Bu doğrultuda Catering hizmetinin hem ekonomik hem de pratik bir yöntem olduğunu ifade edebiliriz. Peki, Catering şirketi tam olarak ne yapar? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Catering Hizmeti Nedir? 

Catering hizmeti, yemek ihtiyacı duyulan hemen her türlü işletme ve organizasyon için çeşitli hizmetler sunan firmaların hizmetleri olduğunu da söyleyebiliriz. Catering şirketleri özel ikramlardan iş yerlerin de sunulan yemeklere kadar her türlü yemeği tedarik edebilmektedir. Catering hizmeti kapsamında nişan törenleri, çeşitli organizasyonlar, balo yemekleri gibi birbirinden farklı özelliklerde ki ikramlıklar ve yemekler bulunmaktadır. Müşterilerin talepleri doğrultusunda hazırlanan ve istenilen yerlere ulaştırılan yemekler tamamen kişilere özel bir şekilde hazırlanıp sunulmaktadır. Bu doğrultuda Catering hizmetinin kapsamını ve Catering şirketi ne yapar sorusunun cevabını net bir şekilde ifade etmiş oluruz.

Catering firmalarının size sunduğu avantajlar:

 • Hem daha pratik hem de daha ekonomiktir.
 • Zaman ve bütçe tasarrufu
 • Leziz ve sağlıklı
 • Çalışan motivasyonu
 • İşverenler için düşük yemek maliyeti

Bu firmalar modern yaşamın içerisinde işyerleri ya da kalabalık topluluklar için hizmet sağlar. Catering hizmeti hem daha pratik hem de daha ekonomik bir yapıya sahip olduğu çin günümüzde sıklıkla tercih edilir. Bu noktada önemli olan şey, insanların beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygun olan hizmet ağını oluşturabilmektedir.

Catering firmaları sayesinde zamandan ve bütçeden tasarruf etmek mümkün hâle gelir. Bu sistem özellikle iş yerlerinde önemli kolaylıklar ve faydalar sağlar. Hem leziz hem de sağlıklı yemekler, çalışanların motivasyonuna katkıda bulunur. Aynı zamanda işyerinin günlük yemek maliyetini düşürmeyi de mümkün kılar.

Catering Firmaları Nasıl Çalışır?

Catering firmaları herhangi bir sorun yaşanmaması adına önceden planlı olmaları gerekmektedir. Bir catering firmasının yapması gereken ilk şey kurum ya da organizasyon kapsamında konuklara sunulacak olan menü planlamasının yapılması gerektiğidir. Ardından sadece yemeklerin o gün herhangi bir aksaklığın yaşanmaması adına ekip olarak kontrollü gidilmesi gerektiğidir.

Catering firmaları genel olarak şu şekilde çalışmaktadır:

 • Menü planlaması
 • Sunum konseptinin belirlenmesi
 • Sunum için gerekli planlamaların yapılması
 • Hazırlanan yiyeceklerin kalite kontrolü
 • Müşteriden gelen ek taleplerinin yerine getirilmesi

Catering Firmalarını Ön Plana Çıkaran Unsurlar

 • Catering firmaları sayesinde ofis ve işyeri gibi alanlarda çalışanlara sağlıklı/güvenilir yemekler sunulur.
 • Toplu yemek hizmetinde tüm yemekler büyük bir titizlikle kontrolden geçirilir ve onaylanır.
 • Yemekler lezzetli olacak şekilde kaliteli malzemeler ve uygun ekipmanlarla hazırlanır.
 • Bütçeden tasarruf etmek ve kâra geçmek mümkün hâle gelir.
 • Nitelikli yemekler sayesinde çalışanların motivasyonu artar.
 • Toplu yemek hizmeti sayesinde toplulukların yer aldığı kalabalık ortamlarda yemek işlemi hızlı ve güvenli şekilde gerçekleşir.
 • Gün içerisinde yemek hazırlanması için ayrılan zaman problemi ortadan kalkar.

Bu şekilde catering firmaları, müşterilerine zaman kazandırma, lezzetli yemekler sunma ve profesyonel bir servis sunma gibi avantajlar sunar. Gelin hep birlikte catering firmasının sunduğu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

Catering firmaları, sağlık açısından oldukça önemli olan detaylar barındırır. Tüm yemekler, alanında uzman kişiler tarafından hazırlanır ve servise uygun hâle getirilir. Bu süreçte denetimden geçen malzemelerle yapılan yiyecekler, sağlıklı bir menünün parçası olur. Aynı zamanda lezzet konusunda da ideal seçenek olan catering hizmeti, düzenli ve sürekli olması ile de avantaj yaratır.

Nitelikli bir catering firması, yemek hizmeti verme konusunda etkili tecrübelere ve donanıma sahiptir. Yemek menüsünü doğru şekilde hazırlar ve yemek çeşitlerini uyumlu kılar. Mevsimine göre yemek tercihi yapmasının yanı sıra günlük yeterli kalori hesabını da önemser. Catering firmaları, besleyici ve vitamin/protein yönünden zengin menülere yer vermelidir.

Catering hizmeti konusunda, firmanın referanslarını talep etmek mümkündür. Yemek çeşitleri, memnuniyet ve olumlu/olumsuz yorumlar hakkında bilgi istemek tüketicinin en doğal hakkıdır. Toplu yemek seçiminde öğün çeşitliliği önemli bir yer taşır. Dolayısıyla seçilecek firmanın yemek hizmetini tam anlamıyla karşılayıp karşılayamayacağı büyük bir titizlikle incelenmelidir.